Ana içeriğe atla

Mimarlık Nedir ? İç Mimarlık ve Mimarlık Arasındaki Ortak Kavram

Günümüzün çoğunu geçirdiğimiz ve mutlu olduğumuz evlerimizde ve çalışma alanlarımızda en önemli olan unsurlardan biriside iç mekan tasarımının ferah bir görünüme sahip olmasıdır. Bu sayede bulunduğumuz ortamda huzur dolu zaman geçiririz.
Dekorasyon” olarak hitap ettiğimiz iç mekanlarda aslında duvar boyası, zemin kaplaması veya mobilya yerleşiminden ibaret değildir. Mekana kimlik kazandıran, ortama ferahlık ve doğallık kazandıran esas dokunuş iç mimarlıktır. Cess İç Mimarlık ekibi olarak ilk blog yazımızda sizlere iç mimarlık ve mimarlığın arasındaki farklardan bahsederek, mesleğimiz hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

İç Mimarlık Nedir ?

Her türlü ticari ve yaşam alanlarının mimarlar tarafından tasarlanıp, mühendisler tarafındansa sağlamlaştırılıp bir yapı haline getirildikten sonra, inşaa edilen yapının iç mekanı kim tarafından kullanılacaksa; o kişinin isteklerine ve kullanım amacına göre, belirtilmiş bütçeyi aşmadan, kullanıcının tarzını yansıtan ergonomi kurallarına uygun ve yapının tüm unsurlarını göz önünde bulundurarak, kullanıcıya konfor yaşatan Mimarlık Fakültesi veya Güzel Sanatlar Fakültesi’nden lisans eğitimi almış diplomalı tasarımcıdır. Bu niteliklere sahip olmayan lisans eğitimi almamış hiçbir kimse “iç mimar” değildir. İç Mimar Nasıl Olunur ?

Mimarlık Nedir ?

Kullanıcıların kullanım amaçlarına yönelik mekanları ( işyerleri, konutlar, sanayi yapıları, fabrikalar ve diğer yapılar ) tasarlayan kişidir. “Yapı” inşaa edilmesi uygun görülmüş alanlarda, en uygun yeri tespit ederek iskelet oluşturur. Bu inşaa alanının çevresini şehrin dokusuna yönelik ( inşaat alanı, gerekli yol-köprü, cephe ve yükseklik ) ve diğer teknik detayları gözardı etmeden yapıyı tasarlar. Üniversitelerin Mimarlık fakültesi’nde lisans eğitimi almış diplomalı tasarlarımcılardır. Bu niteliklere uymayan ve lisans eğitimi almamış hiçbir kimse “mimar” değildir.
Mimarlık, her türlü insan faaliyetinin yerini ve makanını sağlar. Mimarlık, insan sağlığını çevre ile uyumlu hale getirirken, sağlığı ve refahı teşvik ederek, estetik ve ruhsal olarak yaşamları zenginleştirerek, ekonomik fırsatlar sağlayarak kültür ve gelenekleri yansıtan ve simgeleyen bir değer yaratmaya yardımcı olur.

İç Mimarlık ve Mimarlık Arasındaki Ortak Kavram

İç mimarların ve mimarların temel ortak noktası ise, insanların ihtiyaçlarını en iyi şekilde fonksiyonel, ergonomik ve mesleki kurallara uygun düzeyde tasarlar. İnsanlar için tasarlanan kaliteli mekanlar sayesinde konfor sağlayarak, yaşam kalitelerini arttırırlar. Yaşam kalitesi artan kullanıcılar, sağlıklı ve mutlu bir biçimde yaşamını devam ettirirler.

İyi Bir İç Mimar Olabilmek İçin ;

  • Estetik, manevi ve kültürel ihtiyaçlarımızı yerine getirmek için form, ışık, dokular, malzemeler ve renkler aracılığıyla bir araya getirilen fikir ve tekniklerin inşaa edildiği yapıların iç mekanını tasarlamak için sanatsal hayal gücüne ve yaratıcı vizyona,
  • Güvenli, verimli, sürdürülebilir ve ekonomik ihtiyaçları karşılayan iç mekanlar yaratmak için pratik ve teknik bilgiye,
  • Müşterilerin, kullanıcıların ve topluluğun karmaşık ve bazen çelişen ihtiyaçlarını karşılayan iç mekanlar oluşturmak için kişiler arasındaki iletişim becerisine ve psikolojik anlayışa sahip olmak gerekir. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Emlak Sektörünü Yakın Gelecekte Neler Bekliyor?

Yakın gelecekte sektörleri değiştirebilecek teknolojiler üzerine yazdığımız yazılara, emlak sektörü ile devam ediyoruz. Bu teknolojilerin  turizm  ve  sağlık  sektöründe olduğu gibi emlak sektöründe de büyük değişiklikler getirme potansiyeli mevcut. Portfoyü Gezmek Kolaylaşacak Düşünün belli bir süre boyunca il dışında yaşayacaksınız ve bunun için ev arayışı içerisindesiniz. Sürekli oraya gidip, ev bakamayacağınıza göre; sanal gerçeklik birimleri sayesinde, evi görmeden içindeymiş gibi hissedebileceksiniz. Tek yapmanız gereken evin sanal gerçeklik uygulamasını indirmek ve ardından sanal gerçeklik birimi üzerinden izlemek. Sanal gerçeklik birimine şimdiden o kadar para verilir mi demeden,  Google Cardboard ‘u hatırlatmak isterim. Aynı şekilde inşaat firmaları kullanacakları artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileriyle, satış aşamasında olan evin krokilerini tabletlerden aktarabilecek. Ülkemizde bu alanda çalışma gösteren firmalardan olan  Pandora , inşaat firmalarına destek

Orly Uçak Hangarı , Fransa

  Mühendis : Eugene Freyssinet Yapım yılı : 1916-1923  1923 yılında tamamlanan 85m açıklıkta , 300 m uzunlukta ve 56 m yükseklikteki bu betonarme yapı ,ilk bakıldığında uzun tonoz kabuk gibi algılanmasına rağmen strüktürel yönden bir kısa tonoz kabuktur.Alttaki şekilde görüldüğü gibi 2 kaburga arası mesnet mesafesi olarak düşünülmelidir.Bu kısa tonoz kabuk , zincir eğrisi biçiminde olup kısa aralıklarda katlanmış yüzeylerle pekiştirilmelidir.Başka bir deyişle, yapımı zor ve pahalı olan takviye kaburgaları yerine silindir yüzeyi ile katlanmış yüzeylerin kombinasyonuna gidilerek biçimden ötürü kazanılan sistem rijitliği artırılmıştır. Tonoz kabuk, kenarlarından temele ankastre bağlandığından kenarların açılmasını önleyecek ek önlemlere (örneğin gergi elemanlarına) gerek kalmamıştır.Kabuk sistemin tümü ,kayar bir kalıp yardımıyla yerinde dökülmüştür.Hem yapım yöntemi, hem de geçtiği açıklık ve ulaştığı serbest yükseklikte döneminin önemli yapıları arasında yer almıştır.  Kaynak:Prof. Dr.

ÇTS-2 Yapı Mühendisliği ve Statiği Notları

  Yapı Mühendisliği Yapı : Kendi ağırlığından , üzerine etkiyen dış yüklerden ve kullanımından ortaya çıkan yükleri taşıyan ve zemine aktaran bir araçtır. Rijitlik : Yapıda yüklerden meydana gelen yer değiştirmelerin sınırlı tutulmasıdır. Stabilite : Yapıdaki yer değiştirmeleri ve şekil değiştirmeleri sınırlamak suretiyle yapının yıkılmasına direnmesidir. Yükler : Yapı ağırlığı , rüzgar ve deprem etkileri ile ısı değişmeleri , farklı temel oturmaları , sünme , büzülme vb. sonucu oluşan şekil değişmesi gibi çeşitli fiziksel etkilerdir. Yükler için 1.sınıflandırma : Yerçekimi + Çevresel ve diğer çeşit yükler Yükler için 2. sınıflandırma : Statik yükler + Dinamik yükler Yükler için 3. sınıflandırma : Yayılı yük + Tekil yük Kuvvet çifti ve Moment : Bir cismin dönmesi , bir otomobil direksiyon simidinin dönmesi üzerinde de gösterilebilir.Cismi sola ya da sağa döndürmek için birbirinden a uzaklıkta olan kollar aracılığı ile cisme eşit ama ters yönlerde iki p kuvveti uygulanmaktadır.Bu şek