Ana içeriğe atla

İç Mekan Fotoğrafçılığının 10 Altın Kuralı İÇ MEKAN FOTOĞRAFÇILIĞININ 10 ALTIN KURAL

İç Mekan Fotoğrafçılığının 10 Altın Kuralı

İÇ MEKAN FOTOĞRAFÇILIĞININ 10 ALTIN KURALI

Şirketlerin internette olan varlığının güçlenmesi ile birlikte iç mekan fotoğrafçılığının önemi bir kademe arttı. Mimarlık firmaları, emlakçılar, restoranlar, kafeler ve oteller gibi işletmeler öne çıkmak için; göz alıcı tasarımların yanı sıra, iç mekan fotoğrafçılığına da büyük bir önem vermek zorundalar.
Bu yazıda iç mekan fotoğrafçılığı hakkında profesyonellerin altın önerilerini bulabilirsiniz.

1. Köşelerde Durun

Konum olarak köşeleri seçin fakat kadrajınız duvara doğru yönelmesin. Kendinizi gidebildiğiniz kadar köşeye sıkıştırmak, size mekanın en geniş perspektifini sunmakla beraber, daha çok konu yakalamanıza yardımcı olacaktır. Hatta bazı fotoğrafçılar en geniş kadrajı yakalamak için kameralarını duvara dayar.
Farklı kadrajlarda nasıl sonuçlar çıktığını görmek için, odadaki her köşeyi denemeyi unutmayın.

2. Doğru Işığı Yakalayın

İç mekan fotoğrafçılığında ışık o kadar önemlidir ki, bu konu kendi başına bir uzmanlık sayılabilir. Doğru pozu yakalamak için, fazla aydınlık ve fazla karanlık bölgeleri dengede tutmanız gerekir.
Odanıza dışardan gelen ışığı; avizeler, tavan aydınlatmaları ve şöminelerden gelen ışık ile destekleyebilirsiniz. Her alan için farklı ışık kombinasyonları ile oynayarak doğru pozu yakalayabilirsiniz.
Ayrıca genel bir kural olarak, yumuşak bir aydınlatma kullanmak isterseniz, fotoğrafı 'altın saatlerde' çekebilirsiniz. Güneşin yukarıda olmadığı sabahın erken saatleri ve öğleden sonra geç saatlerde, dışardan gelen ışık yumuşak olacak ve gölge bırakmayacaktır.

3. Çekimden Önce Alanı Düzenleyin

Çekimize rastgele başlamayın. Önce çekeceğiniz fotoğrafı planlayın. Bunun için de odadaki objeleri fotoğrafınıza uygun olacak şekilde düzenleyin. Odada bir tur atın ve çekeceğiniz fotoğrafı hissedin.

4. Ekipmanlarınızı Özenle Seçin

İç mekan fotoğrafçılığında bir geniş açı lense kesinlikle ihtiyacınız var. En iyi sonuçları elde etmek için bu iş için üretilmiş lenslerden almanız gerekir. 16mm-24mm arasındaki lensler, odayı tam olarak kadraja oturmanız için size olanak sağlar.
Bunun yanında yakalamak istediğiniz ayrıntılar ile fotoğrafı desteklemek için de bir standart lens kullanabilirsiz. Çok küçük detaylar için ise bir makro lens bulundurmanızda fayda var.

5. Çizgilere Dikkat Edin

Göze güzel görünen bir perspektif oluşturmak için, kompozisyonunuzdaki çizgilerin paralelliğine özen göstermeniz gerekir. Tavan çizgileri, kitaplıkların ve dolapların köşeleri, masalar gibi geometrik şekil barındıran öğeler fotoğrafta bir düzen oluşturmalıdır. Bunu sağlamak için kameranızın görüş açısı önemli olduğu gibi, objelerin durdukları açılara da dikkat etmeniz gerekir.

6. Ellerinize Güvenmeyin

Tüm profesyonel iç mekan fotoğrafçıları, kimsenin tripod kadar sabit elleri olmadığının farkındadır. Net, temiz ve profesyonel görünen bir fotoğrafın sırrı tripodtur.
Tripod, yalnızca fotoğraftaki bulanıklığı engellemekle kalmaz, değiştireceğiniz diyafram değerinde çekeceğiniz fotoğrafları birleştirmenize de olanak sağlar.

7. Diyaframı Kullanın

Alan derinliği, iç mekan fotoğrafçılığının anahtarıdır. Çekimizin arka planında istemediğiniz detaylar bulunuyorsa, küçük bir f-stop oyunu ile kolayca bulanıklaştırabilirsiz. Alternatif olarak, geniş ve büyük bir alan çekiyorsanız, sahnenin her yerinin keskin olmasını ayarlamak için küçük bir diyafram yani büyük bir f-stop kullanabilirsiniz.

8. Yüksekliği Doğru Ayarlayın

Çekeceğiniz konuya göre kameranızın yüksekliği de değişecektir. Bazı odalar tepeden güzel görünürken, bazısı bel hizası, bazısı ise yerden çekilmelidir.
Yükseklik ile oynarken, perspektifin fotoğrafınızı bozmadığından emin olun.

9. Post Prodüksiyonda Özgür Olun

Post prodüksiyon, iç mekan fotoğrafçılığında önemli bir rol oynar.
Çektiğiniz fotoğrafın direkt olarak son hali olacağı yanılgısına kapılmayın. Lens açısı düzeltmeleri, renklendirmeler, manipülasyonlar ve garip ışıkları düzeltme gibi post prodüksiyon işlemleri de fotoğrafın bir parçasıdır.
Post prodüksiyonda daha özgür olmak için, fotoğrafınızı ham formatta çekmeyi unutmayın.

10. Yaratıcı Olun

İç mekan fotoğrafçılığına artan ilgi, yaratıcılığın yeniden canlanmasını da beraberinde getiriyor. Teknik kullanırken sanatsal unsurları da göz ardı etmeyin. Farklı açılar, farklı teknikler, farklı hileler deneyin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Emlak Sektörünü Yakın Gelecekte Neler Bekliyor?

Yakın gelecekte sektörleri değiştirebilecek teknolojiler üzerine yazdığımız yazılara, emlak sektörü ile devam ediyoruz. Bu teknolojilerin  turizm  ve  sağlık  sektöründe olduğu gibi emlak sektöründe de büyük değişiklikler getirme potansiyeli mevcut. Portfoyü Gezmek Kolaylaşacak Düşünün belli bir süre boyunca il dışında yaşayacaksınız ve bunun için ev arayışı içerisindesiniz. Sürekli oraya gidip, ev bakamayacağınıza göre; sanal gerçeklik birimleri sayesinde, evi görmeden içindeymiş gibi hissedebileceksiniz. Tek yapmanız gereken evin sanal gerçeklik uygulamasını indirmek ve ardından sanal gerçeklik birimi üzerinden izlemek. Sanal gerçeklik birimine şimdiden o kadar para verilir mi demeden,  Google Cardboard ‘u hatırlatmak isterim. Aynı şekilde inşaat firmaları kullanacakları artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileriyle, satış aşamasında olan evin krokilerini tabletlerden aktarabilecek. Ülkemizde bu alanda çalışma gösteren firmalardan olan  Pandora , inşaat firmalarına destek

Orly Uçak Hangarı , Fransa

  Mühendis : Eugene Freyssinet Yapım yılı : 1916-1923  1923 yılında tamamlanan 85m açıklıkta , 300 m uzunlukta ve 56 m yükseklikteki bu betonarme yapı ,ilk bakıldığında uzun tonoz kabuk gibi algılanmasına rağmen strüktürel yönden bir kısa tonoz kabuktur.Alttaki şekilde görüldüğü gibi 2 kaburga arası mesnet mesafesi olarak düşünülmelidir.Bu kısa tonoz kabuk , zincir eğrisi biçiminde olup kısa aralıklarda katlanmış yüzeylerle pekiştirilmelidir.Başka bir deyişle, yapımı zor ve pahalı olan takviye kaburgaları yerine silindir yüzeyi ile katlanmış yüzeylerin kombinasyonuna gidilerek biçimden ötürü kazanılan sistem rijitliği artırılmıştır. Tonoz kabuk, kenarlarından temele ankastre bağlandığından kenarların açılmasını önleyecek ek önlemlere (örneğin gergi elemanlarına) gerek kalmamıştır.Kabuk sistemin tümü ,kayar bir kalıp yardımıyla yerinde dökülmüştür.Hem yapım yöntemi, hem de geçtiği açıklık ve ulaştığı serbest yükseklikte döneminin önemli yapıları arasında yer almıştır.  Kaynak:Prof. Dr.

ÇTS-2 Yapı Mühendisliği ve Statiği Notları

  Yapı Mühendisliği Yapı : Kendi ağırlığından , üzerine etkiyen dış yüklerden ve kullanımından ortaya çıkan yükleri taşıyan ve zemine aktaran bir araçtır. Rijitlik : Yapıda yüklerden meydana gelen yer değiştirmelerin sınırlı tutulmasıdır. Stabilite : Yapıdaki yer değiştirmeleri ve şekil değiştirmeleri sınırlamak suretiyle yapının yıkılmasına direnmesidir. Yükler : Yapı ağırlığı , rüzgar ve deprem etkileri ile ısı değişmeleri , farklı temel oturmaları , sünme , büzülme vb. sonucu oluşan şekil değişmesi gibi çeşitli fiziksel etkilerdir. Yükler için 1.sınıflandırma : Yerçekimi + Çevresel ve diğer çeşit yükler Yükler için 2. sınıflandırma : Statik yükler + Dinamik yükler Yükler için 3. sınıflandırma : Yayılı yük + Tekil yük Kuvvet çifti ve Moment : Bir cismin dönmesi , bir otomobil direksiyon simidinin dönmesi üzerinde de gösterilebilir.Cismi sola ya da sağa döndürmek için birbirinden a uzaklıkta olan kollar aracılığı ile cisme eşit ama ters yönlerde iki p kuvveti uygulanmaktadır.Bu şek