Ana içeriğe atla

İSG Özet - MOTORLU ARAÇ ve İŞ MAKİNESİ OPERATÖRLERİSürücü belgeleri:
A1-A2: Motosiklet kullanıcıları için,
B:Hususi ve binek araç kullanıcıları için,
H:Engelli sürücüler için,
D:Çekici kullananlar için,
G: İş makineleri kullananlar için.
Operatör belgesi: İş makinesi kullanacak olan operatörlere; M.E. Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünden yetki almış kuruluşlardan, teorik ve uygulamalı sınav sonucu başarılı olanlara verilen belgedir.
Bu belgesi olmayan operatör, ilgili iş makinesini kullanamaz.
G sınıfı sürücü belgesi olanlar operatör belgesi almak için başvurabilir.
Ticari araçlarda yolcu ve yük taşıyan sürücünün, yine M.E. Bakanlığından yetki almış kuruluşlardan alması zorunlu olduğu belgedir. Bu belgelerin tanımları aşağıdaki gibidir.
SRC1: Yurtdışı yolcu taşıması yapan sürücüler için,
SRC2: Yurtiçi yolcu taşıması yapan sürücüler için,
SRC3: Yurtdışı yük taşıyan sürücüler için,
SRC4: Yurtiçi yük taşıyan sürücüler için.
K yetki belgesi, ticari amaçla yurtiçi eşya taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel kişilere verilen belgedir. Taşımanın şekline göre aşağıdaki türlere ayrılır.
K1: Şahısların kendi adına yüklü ağırlığı 3,5 tondan düşük araçlarıyla il sınırları içinde taşımacılık yapanlara,
K2: Şahısların veya tüzel kişilerin ticari araçlarıyla, kendi iştigal konusu ile ilgili taşımacılık yapanlara,
K3: Ev ve Büro taşımacılığı yapanlara verilir.
Kullanacağı iş makinesiyle ilgili Operatör Belgesi olması ve işe başlamadan önce İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi verilmesi gerekmektedir.
Ayrıca kullanacağı iş makinesinin teknik özelliklerinin, bakım aralıklarının ve özenli çalışmanın eğitimi verilmelidir.
İşe başlamadan önce motoru çalıştırarak, motorun ve hidrolik sistemlerin ısınması beklenmelidir.
Motor boşta çalışırken, frenler, hidrolik sistemler, geri ve ileri manevralar kontrol edilmeli, görüş açısına engel bir durum olmamalıdır.
Çalışma yeri meyilli ise 35 derece meyilden fazla olmamalıdır.BAKIM - ONARIM İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

Bakım - Onarım çalışmaları sırasında, depolanmış enerjinin aniden boşalması ile ölümle sonuçlanabilen yaralanmalar olmaktadır.
Bu nedenle, her türlü;
Bakım,Onarım,Söküm,Montaj
Gibi işlerde (ayrıntıları diğer eğitimlerde anlatılan) güvenlik kurallarına uymak gerekir.
Her türlü bakım - onarım, sökme - takma vb işlerde çalışanların uyması ve uygulaması gereken prosedür ve talimatların olması gerekir. Ör:
Sıcak uçlu işlemler prosedürü
Kısıtlı alanlarda çalışma prosedürü

Forklift bakım prosedürü Prosedürlerin içinde;
Her uygulama için ayrı bir talimat olması
Kullanma
Müdahale
Bakım - Onarım, montaj - demontaj vb. şeklinde olmalıdır. (ayrıntıları derste tartışılacaktır.)
Asansör makine dairesi veya boşlukları, geçit olarak kullanılmayacak ve buralara hiç bir şey depo edilmeyecektir. Bu yerlere girilmesini sağlayacak kapılar her zaman kilitli bulundurulacak ve ancak sorumlu elemanlar tarafından açılacaktır.
Atölye içinde veya işçilerin erişebileceği yerlerde bulunan tevzi tabloları, panoları ile kontrol tertibatı ve benzeri tesisat, kilitli dolap veya hücre içine konulacak veya bunların tabanı, elektrik akımı geçirmeyen malzeme ile kaplanmış olacaktır.
Bakım ve onarım nedeniyle gerilim altındaki tesisatın tecritlerinin çıkarılması gerektiğinde, bu kısımlar paravana veya koruyucularla korunacaktır.
Yeraltı kablolarında yapılacak bir işlemde, cereyan kesilmesinden hemen sonra kapasitif boşalmayı temin için, üzerinde çalışılması gereken kabloların bütün iletkenleri Topraklanacak kısa devre edilecektir.
Kısa devre ve topraklama işlemi, çalışma yerinin en yakın kısımları üzerinde ve bu yerin her iki ucunda yapılacaktır. Yeniden gerilim altına girme tehlikesini önlemek içi n, gerilim vermeye elverişli bulunan bütün ayırıcılar açık durumda kilitlenmiş olacaktır.
Üzerinde çalışma yapılacak elektrik tesisatının besleme kaynaklarından ayrılması ve topraklanması gerekir.
Bu gibi yerlere gerilim veren devre kesicileri açık durumda kilitlenmedikçe veya çalışılan yere gerilim verilmesi başka bir yolla kesin olarak önlenmedikçe çalışma yapılamaz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Emlak Sektörünü Yakın Gelecekte Neler Bekliyor?

Yakın gelecekte sektörleri değiştirebilecek teknolojiler üzerine yazdığımız yazılara, emlak sektörü ile devam ediyoruz. Bu teknolojilerin  turizm  ve  sağlık  sektöründe olduğu gibi emlak sektöründe de büyük değişiklikler getirme potansiyeli mevcut. Portfoyü Gezmek Kolaylaşacak Düşünün belli bir süre boyunca il dışında yaşayacaksınız ve bunun için ev arayışı içerisindesiniz. Sürekli oraya gidip, ev bakamayacağınıza göre; sanal gerçeklik birimleri sayesinde, evi görmeden içindeymiş gibi hissedebileceksiniz. Tek yapmanız gereken evin sanal gerçeklik uygulamasını indirmek ve ardından sanal gerçeklik birimi üzerinden izlemek. Sanal gerçeklik birimine şimdiden o kadar para verilir mi demeden,  Google Cardboard ‘u hatırlatmak isterim. Aynı şekilde inşaat firmaları kullanacakları artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileriyle, satış aşamasında olan evin krokilerini tabletlerden aktarabilecek. Ülkemizde bu alanda çalışma gösteren firmalardan olan  Pandora , inşaat firmalarına destek

Orly Uçak Hangarı , Fransa

  Mühendis : Eugene Freyssinet Yapım yılı : 1916-1923  1923 yılında tamamlanan 85m açıklıkta , 300 m uzunlukta ve 56 m yükseklikteki bu betonarme yapı ,ilk bakıldığında uzun tonoz kabuk gibi algılanmasına rağmen strüktürel yönden bir kısa tonoz kabuktur.Alttaki şekilde görüldüğü gibi 2 kaburga arası mesnet mesafesi olarak düşünülmelidir.Bu kısa tonoz kabuk , zincir eğrisi biçiminde olup kısa aralıklarda katlanmış yüzeylerle pekiştirilmelidir.Başka bir deyişle, yapımı zor ve pahalı olan takviye kaburgaları yerine silindir yüzeyi ile katlanmış yüzeylerin kombinasyonuna gidilerek biçimden ötürü kazanılan sistem rijitliği artırılmıştır. Tonoz kabuk, kenarlarından temele ankastre bağlandığından kenarların açılmasını önleyecek ek önlemlere (örneğin gergi elemanlarına) gerek kalmamıştır.Kabuk sistemin tümü ,kayar bir kalıp yardımıyla yerinde dökülmüştür.Hem yapım yöntemi, hem de geçtiği açıklık ve ulaştığı serbest yükseklikte döneminin önemli yapıları arasında yer almıştır.  Kaynak:Prof. Dr.

ÇTS-2 Yapı Mühendisliği ve Statiği Notları

  Yapı Mühendisliği Yapı : Kendi ağırlığından , üzerine etkiyen dış yüklerden ve kullanımından ortaya çıkan yükleri taşıyan ve zemine aktaran bir araçtır. Rijitlik : Yapıda yüklerden meydana gelen yer değiştirmelerin sınırlı tutulmasıdır. Stabilite : Yapıdaki yer değiştirmeleri ve şekil değiştirmeleri sınırlamak suretiyle yapının yıkılmasına direnmesidir. Yükler : Yapı ağırlığı , rüzgar ve deprem etkileri ile ısı değişmeleri , farklı temel oturmaları , sünme , büzülme vb. sonucu oluşan şekil değişmesi gibi çeşitli fiziksel etkilerdir. Yükler için 1.sınıflandırma : Yerçekimi + Çevresel ve diğer çeşit yükler Yükler için 2. sınıflandırma : Statik yükler + Dinamik yükler Yükler için 3. sınıflandırma : Yayılı yük + Tekil yük Kuvvet çifti ve Moment : Bir cismin dönmesi , bir otomobil direksiyon simidinin dönmesi üzerinde de gösterilebilir.Cismi sola ya da sağa döndürmek için birbirinden a uzaklıkta olan kollar aracılığı ile cisme eşit ama ters yönlerde iki p kuvveti uygulanmaktadır.Bu şek