Ana içeriğe atla

MATEMATİK TARİH ŞERİDİ

MATEMATİK TARİH ŞERİDİMatematiğin Tarihi

Geçmişten günümüze kadar gelen gelişmelerin tamamı tarihte ki matematikçiler sayesindedir. Matematiğin bulunmasıyla ilgili 2 görüş vardır. Bunlar matematiğin insanlar tarafından icat edildiği düşüncesi ve var olan matematiğin sonradan keşfedilmesidir. Bu bilim insanlarının bulduğu icatlar ve düşünceler sayesinde teknoloji bu kadar ilerlemiş ve yeni imkanlar ve buluşlar için yolumuz açılmıştır.

MENELAUS

- Eski yunan matematikçilerinden olan Menelaus, ilk hesap makinesini 19 yaşında bulmuştur.
- Düzlemsel geometride üçgenler ile ilgili teoremi vardır.

M.Ö 80

ARŞİMET

- Antik dünyanın, tarihin en büyük biliminsanı olarak bilinir.
- Dairenin ölçülmesini sağlayan pi sayısını keşfetmiştir.
- Spiraller üzerine çalışmaları vardır.
- Mühendis, matematikçi, fizikçi, filozoftur.

M.Ö 287-212

EUCLİDES

- Öklid geometrisini bulmuştur.
- Öklid geometrisinin 5 unsuru:
1) Bütün dik açılar eşit olmalıdır.
2) Bir doğru parçası iki yöne sınırsız olarak uzatılmalıdır.
3) Merkezi üzerindeki bir noktada bir Çember çizilebilir.
4) Bir doğruya dışında alınan bir noktadan sadece bir paralel çizilmelidir.
5) İki nokta arasında yalnız bir adet doğru geçer.

M.Ö 330-275

BATLAMYUS

- Almagest kitap serisi
- Astronomi için aygıt icadı
- Güneş sisteminin keşfi

M.S 85-165

DİOPHANTUS

- Denklemlere yenilikler katan en önemli bilim insanlarından biridir. Matematiğe cebir terimini öğreten ilk kişi olarak sayılır.
- Önemli bir çalışması Arithmetica adlı 13 ciltten oluşan fakat günümüze sadece altı cildinin ulaşabildiği eseridir.

M.S 325-400

HAREZMİ

- Cebir'in ve algoritmanın kurucusu olarak bilinir.
- Birinci ve ikinci dereceden denklemlerin
çözümlerinin yer aldığı bir eseri vardır.
- Harezmi tarihte ilk kez aritmatik işlemler için kullanmış ve çözümleriyle birlikte
açıklamalarını da yaparak sıfır sayısını işlemlerimize katan kişi olmuştur.

M.S 770-840

ÖMER HAYYAM

- Harezmi'den ilham alarak üçüncü dereceden bilinmeyen denklemlerle ilgili çalışmalar yapmıştır.
- X bilinmeyeni keşfeder.
- Öklid’in paralellik aksiyonunu başka yöntemlerle önerme kümesi olarak
değiştirmeyi başarmıştır.
- İrrasyonel sayıların rasyonel sayılar gibi
kullanılabileceğini kanıtlayınca matematikte yeni bir çağı
açmıştır.

1044

PASCAL

- Hesap makinesi icat etmiştir.
- Pascal teoremi ve üçgenini keşfetti

1623-1662

GAUSS

- Karmaşık sayılar konusunda çalışmalar yapar.
- Astronomi alanındaki çalışmalarıyla asteroidi bulmuştur.

1777-1855

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Emlak Sektörünü Yakın Gelecekte Neler Bekliyor?

Yakın gelecekte sektörleri değiştirebilecek teknolojiler üzerine yazdığımız yazılara, emlak sektörü ile devam ediyoruz. Bu teknolojilerin  turizm  ve  sağlık  sektöründe olduğu gibi emlak sektöründe de büyük değişiklikler getirme potansiyeli mevcut. Portfoyü Gezmek Kolaylaşacak Düşünün belli bir süre boyunca il dışında yaşayacaksınız ve bunun için ev arayışı içerisindesiniz. Sürekli oraya gidip, ev bakamayacağınıza göre; sanal gerçeklik birimleri sayesinde, evi görmeden içindeymiş gibi hissedebileceksiniz. Tek yapmanız gereken evin sanal gerçeklik uygulamasını indirmek ve ardından sanal gerçeklik birimi üzerinden izlemek. Sanal gerçeklik birimine şimdiden o kadar para verilir mi demeden,  Google Cardboard ‘u hatırlatmak isterim. Aynı şekilde inşaat firmaları kullanacakları artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileriyle, satış aşamasında olan evin krokilerini tabletlerden aktarabilecek. Ülkemizde bu alanda çalışma gösteren firmalardan olan  Pandora , inşaat firmalarına destek

Orly Uçak Hangarı , Fransa

  Mühendis : Eugene Freyssinet Yapım yılı : 1916-1923  1923 yılında tamamlanan 85m açıklıkta , 300 m uzunlukta ve 56 m yükseklikteki bu betonarme yapı ,ilk bakıldığında uzun tonoz kabuk gibi algılanmasına rağmen strüktürel yönden bir kısa tonoz kabuktur.Alttaki şekilde görüldüğü gibi 2 kaburga arası mesnet mesafesi olarak düşünülmelidir.Bu kısa tonoz kabuk , zincir eğrisi biçiminde olup kısa aralıklarda katlanmış yüzeylerle pekiştirilmelidir.Başka bir deyişle, yapımı zor ve pahalı olan takviye kaburgaları yerine silindir yüzeyi ile katlanmış yüzeylerin kombinasyonuna gidilerek biçimden ötürü kazanılan sistem rijitliği artırılmıştır. Tonoz kabuk, kenarlarından temele ankastre bağlandığından kenarların açılmasını önleyecek ek önlemlere (örneğin gergi elemanlarına) gerek kalmamıştır.Kabuk sistemin tümü ,kayar bir kalıp yardımıyla yerinde dökülmüştür.Hem yapım yöntemi, hem de geçtiği açıklık ve ulaştığı serbest yükseklikte döneminin önemli yapıları arasında yer almıştır.  Kaynak:Prof. Dr.

ÇTS-2 Yapı Mühendisliği ve Statiği Notları

  Yapı Mühendisliği Yapı : Kendi ağırlığından , üzerine etkiyen dış yüklerden ve kullanımından ortaya çıkan yükleri taşıyan ve zemine aktaran bir araçtır. Rijitlik : Yapıda yüklerden meydana gelen yer değiştirmelerin sınırlı tutulmasıdır. Stabilite : Yapıdaki yer değiştirmeleri ve şekil değiştirmeleri sınırlamak suretiyle yapının yıkılmasına direnmesidir. Yükler : Yapı ağırlığı , rüzgar ve deprem etkileri ile ısı değişmeleri , farklı temel oturmaları , sünme , büzülme vb. sonucu oluşan şekil değişmesi gibi çeşitli fiziksel etkilerdir. Yükler için 1.sınıflandırma : Yerçekimi + Çevresel ve diğer çeşit yükler Yükler için 2. sınıflandırma : Statik yükler + Dinamik yükler Yükler için 3. sınıflandırma : Yayılı yük + Tekil yük Kuvvet çifti ve Moment : Bir cismin dönmesi , bir otomobil direksiyon simidinin dönmesi üzerinde de gösterilebilir.Cismi sola ya da sağa döndürmek için birbirinden a uzaklıkta olan kollar aracılığı ile cisme eşit ama ters yönlerde iki p kuvveti uygulanmaktadır.Bu şek