2D ve 3D görüntüler arasındaki fark nedir?2D ve 3D terimi boyutları belirtmek için kullanılır. 2D terimi İki Boyutlu, 3D ise Üç Boyutlu anlamına gelir. 2D bir nesneyi sadece iki boyutta, 3D ise nesneyi üç boyutta temsil eder.

2D ve 3D terimi boyutları belirtmek için kullanılır. Bir boyut 'uzunluk, genişlik, yükseklik, derinlik, genişlik, kalınlık vb. Gibi ölçülebilir herhangi bir uzamsal boyuttur'. Temel olarak boyut, bir nesnenin yükseklik ve genişlik gibi tüm taraflarını gösterir ve bunları ölçmemizi sağlar.

2D terimi İki Boyutlu, 3D ise Üç Boyutlu anlamına gelir. 2D bir nesneyi sadece iki boyutta, 3D ise nesneyi üç boyutta temsil eder. Bunu bir örnekle düşünmek en iyisidir. Bir arabanın üç boyutu vardır. Aslında, gerçekliğimizdeki her şey üç boyutludur. Uzunluk, genişlik ve yüksekliğe sahiptir; ancak bir arabanın fotoğrafı veya bir arabanın çizimi sadece iki boyuta sahiptir. Fotoğrafta veya çizimde, kişi yalnızca uzunluk ve yüksekliği görebilir ve ölçebilir, oysa derinlik veya genişlik ayırt edilemez.

Matematik ve fizikte 2D, çizilecek iki eksene sahip olarak tanımlanır, genellikle x ekseni ve y ekseni. Bu eksenler aynı düzlemde Kartezyen koordinat sisteminde çizilebilen iki yönü gösterir. Benzer şekilde, 3D x ekseni, y ekseni ve z ekseni üzerinde çizilen üç yönü gösterir.

Geometriye atıfta bulunurken, bir kağıdın üzerine çizilen çizgi 1D'dir, bu da yalnızca uzunluk olan bir yönü olduğu anlamına gelir. Oysa dikdörtgen, kare, üçgen, çokgen vb. Şekiller 2B'dir, yani yükseklik ve uzunluk olmak üzere iki yönü vardır. Silindir, küre, küp, piramit, prizma vb. Şekiller, derinlik, yükseklik, uzunluk ve üçüncü bir özelliğe sahip olarak 3D olarak kabul edilir.

Ayrıca, 2D ve 3D terimleri genellikle fotoğrafçılık, animasyon, bilgisayar grafikleri gibi grafik görüntü teknolojisini ifade etmek için de kullanılır. 3D filmler bugünlerde öfke dolu. Bunlar, filmdeki karakterleri ve olayları üç boyutlu olarak temsil eder; bu, 2D'nin geleneksel düz görüntülerinden ziyade gerçek hayatı nasıl algılayacağımız gibidir.


KAYNAK : https://svcministry.org/tr/dictionary/what-is-the-difference-between-2d-and-3d-images/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mantua Kağıt Fabrikası İtalya

Dijitalleşmeyle Ortaya Çıkan Meslekler

Turk ucgeni nedir?