1 Nisan 2021 Perşembe

ÇTS-2 Yapı Mühendisliği ve Statiği Notları

 

Yapı Mühendisliği

Yapı : Kendi ağırlığından , üzerine etkiyen dış yüklerden ve kullanımından ortaya çıkan yükleri taşıyan ve zemine aktaran bir araçtır.

Rijitlik : Yapıda yüklerden meydana gelen yer değiştirmelerin sınırlı tutulmasıdır.

Stabilite : Yapıdaki yer değiştirmeleri ve şekil değiştirmeleri sınırlamak suretiyle yapının yıkılmasına direnmesidir.

Yükler : Yapı ağırlığı , rüzgar ve deprem etkileri ile ısı değişmeleri , farklı temel oturmaları , sünme , büzülme vb. sonucu oluşan şekil değişmesi gibi çeşitli fiziksel etkilerdir.

Yükler için 1.sınıflandırma : Yerçekimi + Çevresel ve diğer çeşit yükler

Yükler için 2. sınıflandırma : Statik yükler + Dinamik yükler

Yükler için 3. sınıflandırma : Yayılı yük + Tekil yük

Kuvvet çifti ve Moment : Bir cismin dönmesi , bir otomobil direksiyon simidinin dönmesi üzerinde de gösterilebilir.Cismi sola ya da sağa döndürmek için birbirinden a uzaklıkta olan kollar aracılığı ile cisme eşit ama ters yönlerde iki p kuvveti uygulanmaktadır.Bu şekildeki iki kuvvete kuvvet çifti denir.Kuveet çiftinin etkisini ifade edebilmek için moment parametresi kullanılırç

Mesnetler : Yapının elemanlarının dış ortamla birleştiği yerlere ya da taşıyıcı sistemin etkilerini başka elemanlara aktardıkları noktalara denir. Hareketli + Mafsallı + Ankastre

İzostatik ve Hiperstatik Yapılar : Yalnız denge denklemleriyle bütün mesnet tepkileri ve kesit tesirleri bulunabilen sistemlere izostatik, bulunamayan sistemlere hiperstatik yapılar denir.

Yapı Statiği

Basit kiriş : Bir mesneti mafsallı ve ötekisi hareketli olan doğru eksenli çubuk yapı

Ankastre Konsol kiriş :Bir ucu ankastre mesnetli , öteki ucu serbest olan kiriştir.

Çıkmalı Kiriş: İki mesnetli bir basit kirişin bir ucunda ya da iki ucunda çıkmalar bulunan kirişlerdir.

Gerber Kirişleri (Çok açıklıklı, mafsallı sürekli kirişler) :Mesnetlerden biri sabit ,diğerleri hareketli olan doğru eksenli çubuklu sistemlere denir.Üç mafsallı kemerler ve çerçeveler : İki mesneti mafsallı mesnet olan ve üzerinde de bir mafsal bulunan taşıyıcı sistemlere 3 mafsallı sistemler denir.İzostatik olan bu sistemlerden eksenleri eğri olanlara 3 mafsallı kemer, çokgen olanlara da 3 mafsallı çerçeve denir.

Basit Çerçeve : İki kolon ve bir kirişten oluşan izostatik yapı

Kafes Kirişler :Yalnız eksenleri doğrultusundaki normal kuvvetleri taşıyan doğru eksenli çubuklardan oluşurlar.Çubukların eksenlerin kesiştiği ya da çubukların bağlandığı mafsal noktalarına düğüm noktaları denir.

Kafes Kirişlerin Çözüm yöntemleri =>

+ Düğüm noktaları denge yöntemi(Ayırma) :İki çubuklu bir düğüm noktasından başlayarak sırasıyla düzlem kafes kirişin bütün düğüm noktalarında iki tane izdüşüm denge denklemi yazılarak çözülür.

+ Kesim yöntemi (Ritter):Bu yöntemin öncekinden farkı , kafes kirişte bütün çubuk kuvvetleri yerine bazı çubuk kuvvetlerinin yalnız istenen çubukları kesen bir kesim yardımıyla hesaplanmasıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Orly Uçak Hangarı , Fransa

  Mühendis : Eugene Freyssinet Yapım yılı : 1916-1923  1923 yılında tamamlanan 85m açıklıkta , 300 m uzunlukta ve 56 m yükseklikteki bu bet...