3 Ağustos 2020 Pazartesi

Emlak Sektörünü Yakın Gelecekte Neler Bekliyor?

Yakın gelecekte sektörleri değiştirebilecek teknolojiler üzerine yazdığımız yazılara, emlak sektörü ile devam ediyoruz. Bu teknolojilerin turizm ve sağlık sektöründe olduğu gibi emlak sektöründe de büyük değişiklikler getirme potansiyeli mevcut.


Portfoyü Gezmek Kolaylaşacak

Düşünün belli bir süre boyunca il dışında yaşayacaksınız ve bunun için ev arayışı içerisindesiniz. Sürekli oraya gidip, ev bakamayacağınıza göre; sanal gerçeklik birimleri sayesinde, evi görmeden içindeymiş gibi hissedebileceksiniz. Tek yapmanız gereken evin sanal gerçeklik uygulamasını indirmek ve ardından sanal gerçeklik birimi üzerinden izlemek. Sanal gerçeklik birimine şimdiden o kadar para verilir mi demeden, Google Cardboard‘u hatırlatmak isterim.

virtualreality2-estate

Aynı şekilde inşaat firmaları kullanacakları artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileriyle, satış aşamasında olan evin krokilerini tabletlerden aktarabilecek. Ülkemizde bu alanda çalışma gösteren firmalardan olan Pandora, inşaat firmalarına destek oluyor. Proje bitiminde boğaz manzaralı olması beklenen ev, öncesinden sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde aktarılacak.


Düşünün sokakta geziyorsunuz ve bir evin ilanını gördünüz. Artırılmış gerçeklik uygulaması sayesinde, ilanı taradığınızda evin içini gezebileceksiniz. Böylece emlakçılara da gerek olmayacak. Şu an Blippar gibi uygulamalarla mümkün olan durum, ileride akıllı gözlükler ve lenslerle gerçekleştirilebilecek.

Drone ile Çekimler Çoğalacak

Drone’lar açıkçası aldı başını gidiyor. Ülkemizde de geçtiğimiz günlerde TOKİ, alanın şehrin kimliğiyle uyumunu anlamak için multikopter kullanımına başladığını duyurdu. Boş arazilerin kontrolü dışında drone’lar;

– Evin tanıtımı ve havadan görsellerin çekilmesi ve,

– İnşaatların takibi amacıyla da kullanılabilir. Böylece inşaatın durumu drone ile çekilen görsellerle de aktarılabilir.


Akıllı evler ile çok daha sık karşılaşmaya hazır olmak lazım. Şu an Amerika’da sayısı gitgide artan evler, yakında ülkemizde de popüler olmaya başlar. Tabii bu teknoloji için altyapımızın da hazır olması gerekiyor ama inşaat sırasında yapılan akıllı evlerin sayısı çoğalacaktır.

Yukarıda yer verdiklerimizin dışında:

– Beacon teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte, etrafınızda bulunan ve sizin kriterlerinize uygun evlerden bildiri yoluyla haberdar olunacak. Yalnız bunun için öncelikle bu hizmeti sunan bir app.’in yapılması şart.

– 360 derece videolar, ev tanıtımları için çok büyük bir potansiyele sahip. Bu videoları Youtube gibi kanallardan sanal gerçeklik birimleriyle de izleyebileceksiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Orly Uçak Hangarı , Fransa

  Mühendis : Eugene Freyssinet Yapım yılı : 1916-1923  1923 yılında tamamlanan 85m açıklıkta , 300 m uzunlukta ve 56 m yükseklikteki bu bet...